תאריך העלאה: מאת: אורן בוסקילה ירדן מזרחי קטגוריה: בנייה קלה
חשיבותה של מעטפת מבנה בנייה קלה ירוקה

חשיבותה של מעטפת מבנה בנייה קלה ירוקה

 
מעטפת מבנה מודולרי בנייה קלה ירוקה נותנת הגנה לדיירי הבית מהשפעות כמו רעש, תנאים סביבתיים, השפעות אקלים והגנה מנזקי טבע. מעטפת המבנה המודלרי בנייה קלה ירוקה מחזיקה מעמד למשך שנים רבות בצורה אסתטית ויפה ותחזוקה מינימאלית. לרוב צריכים להתקיים במעטפת המבנה המודולרי בנייה קלה ירוקה שני דברים חשובים: בידוד ומסה תרמית. שני הדברים הללו מספקים את ההגנה הגבוהה לבני הבית מההשפעות הרבות שיכולות לפגוע בכל בית קונבנציונלי.

הבידוד

 הבידוד התרמי תורם להקטנת מעבר הקור והחום בין פנים המבנה המודולרי לבין סביבתו החיצונית ומקטין באופן משמעותי את הצורך בחימום וקירור הבית מאשר במבנה קונבנציונלי רגיל.
ברגע  שקירות המבנה בנויים מבלוקים מבודדים אז הרכיבים הקונסטרוקטיביים, שהם קורות ועמודי בטון, חשופים, אז נוצרים "גשרי קור" שגורמים לבריחה וחדירה של חום וקור. בידוד הומוגני במעטפת המבנה המודולרי בנייה קלה ירוקה מונע לחלוטין את התופעה הזו ונותן תשובה מלאה לסוגיית הבידוד התרמי. לבידוד התרמי של הקירות במבנה מודולרי בנייה קלה ירוקה ישנו מעלות נוספות כמו מניעת התפתחות עובש בקירות (תופעה שנוצרת עקב מעבר של חום וקור דרך קירות המבנה) ואלא מה חיסכון מורגש בעלויות חימום בחורף וקירור בקיץ של המבנה.
 

המסה תרמית

 ככל שיש חומר שצפוף יותר ככה המסה התרמית שלו תהיה גבוהה יותר ואז יש לו אפשרות ליצור אנרגיה אשר משתחררת בחזרה במהלך היום בהפרשי שעות. למסה התרמית במבנה מודולרי בנייה קלה ירוקה ישנה מעלה מובהקת כאשר בנייה קלה ירוקה היא באזורי אקלים עם הפרשי טמפ' גבוהים בין היום ללילה. במצב כזה אפשר להשתמש במסה התרמית של הקיר כ"ווסת טמפרטורה" של פנים המבנה המודולרי בנייה קלה ירוקה. כשקירות ורצפת הבית הם עם מסה תרמית גבוהה, יוצא מצב שהם גם אוגרים את החום שמצטבר במבנה במהלך היממה (בחורף כשקרינת השמש חודרת דרך חלונות הבית), ופולטים את החום בחזרה אל תוך חלל הבית בשעות הערב כשהטמפרטורות בחוץ יורדות משמעותית.  בקיץ נשמרת רוח הלילה במסת הקירות בבית והיא נפלטת ישירות אל תוך חלל הבית במהלך היממה.
 
בתנאי ארץ ישראל, שימוש יעיל במסה התרמית בקיץ דורש סגירת הפתחים (כולל תריסים וחלונות) במהלך היום ופתיחה שלהם בלילה בשביל  לאוורר ולקרר את המבנה. בחורף, רצוי לאפשר לאור השמש הטבעי לחדור אל תוך חלל הבית ולחמם בו את מסה התרמית במהלך היממה.
 
  

תגובות גולשים

מאמרים נוספים

מחשבון מוצריםמחשבון
מחשבון מחיריםמחשבון