תאריך העלאה: מאת: אורן בוסקילה קטגוריה: בנייה קלה
כדאיות כלכלית בנייה קלה ירוקה

כדאיות כלכלית בנייה קלה ירוקה

בנייה קלה ירוקה היא בנייה המבוססת על אחיזה אינטגרלית לשלבי תכנון, בנייה והמגורים. המטרה של האחיזה הזאת, היא חסכונות עתידית בכל מה שנוגע למשאבים המגוונים לדוגמא: חומרי מחצבה, מים, חשמל וכו'. בני אדם רבים חוששים מלתכנן ולבנות את ביתם בשיטת בנייה קלה ירוקה,בעקבות הפחד מהעלות הכספית הראשונית אשר יחסית גבוהה, לעומת בנייה קונבנציונלית רגילה. זה נכון כי בנייה קלה ירוקה הינה בנייה יקרה יותר בהשקעה ההתחלתית אבל בעתיד הקרוב הינה מחזירה את ההוצאה הכספית ואפילו יותר מזה וחוסכת עלויות נוספות רבות. 

אז מה בעצם כוללת הבנייה קלה ירוקה

בנייה קלה ירוקה נוגעת, בין היתר, בנתונים הבאים:
• תשתיות- ישנו שימוש בחומרים אשר ממוחזרים גם בתכנון וגם בבניית התשתית. אפשר לסלול את השבילים והכבישים בעזרת חומרים ממוחזרים ובזה נחסוך שימוש בחלקיחומרים מן המחצבה. בנוסף נשקיע בנטיעת עצים בשביל לנצל את האור והצל הטבעיים. רצוי לשים דגש על פיתוח שטח ציבורי ושביל לאופניים וככה נחסוך את השימושים ברכבים אשר מזהמים ויקרים יותר.
• אנרגיה- נוכל לעשות שימוש במערכות סולאריות ביתיות בתור אנרגיות מתחדשות, שמחליפות את הזיהום מאנרגיית החשמל. בנוסף, רצוי לבנות את תיכנון הדירות בדרך שמנצלת את האקלים הטבעי על הצד הטוב ביותר.

• מים- מחזור מים אפורים ושימוש במערכות השקיה טובות וחדשניות, התקנת חסמים בברזים וכו'.
 
*עלויות בנייה קלה ירוקה- ישנם שלבים בשיטת בנייה קלה ירוקה אשר עולים כסף רב. נמנה ביניהם: שימוש בחומרים איכותיים לאיטום שאינם פולטים קרינה יכולים להוסיף לעלויות הבנייה. בנוסף,שימוש בלוחות סולריים ליצירת אנרגיה טבעית והתקנה של מערכות מחזור מים אפורים. אך פה נמצאת ההפתעה- בנייה קלה ירוקה היא כדאית מבחינה כלכלית גבוהה ואפילו תחסוך לכם המון כסף.

איך באה לידי ביטוי הכדאיות מבחינה כלכלית בבנייה קלה ירוקה  

יתרון בולט בבנייה קלה ירוקה הוא בראייה כלכלית עתידית בבנייה. למרות שחושבים לפעמים שתהליך ה בנייה קלה ירוקה יותר יקר מבנייה קונבנציונלית רגילה אך זה ממש לא נכון. וזה קורה בגלל חישוב החיסכון בעלויות החשמל והמים בעתיד:
• תשתיות- כשהתשתית בבניין מתאימה לרכיבה על אופניים והליכה רגלית חוסכים על נסיעה במכונית ועל דלק יקר.
 
• אנרגיה- אפשרות השימוש בלוחות סולאריים ביתיים, חוסכים שימוש בחשמל אשר מזהם ומחיריו עולים על בסיס קבוע. בנוסף, אם תכננתם בצורה "ירוקה" וניצלתם את מזג האוויר הטבעי בדרך הטובה ביותר כך נחסכות לכם עלויות על שימוש בחימום ומיזוג הבית.
 
• מים- התקנת חסמים בברזים ,בגינות, ובמדיח יעלו לכם מעט כסף אך כמעט מיד, תרגישו בהבדל בחשבונות המים הקרובים אשר יהיו נמוכים באופן ניכר.
מחקר שנערך בשנת 2003, מצא שההוצאה הנוספת של בנייה קלה ירוקה אינה יותר מ 2% מבנייה קונבנציונלית רגילה.  החיסכון גדול בהרבה לטווח הארוך. יתרה על זאת, בנושא האנרגיה, בבית ירוק החיסכון יותר ב- 30%.
 

לסיכום

ההשקעה ההתחלתית המינימלית ב בנייה קלה ירוקה מאוד כדאית באופן הכלכלי ומחזירה את עצמה מהר. בנוסף, לטווח הארוך, זהו חיסכון של ממש במיוחד בהוצאות המים והאנרגיה.
 
 

תגובות גולשים

מאמרים נוספים

מחשבון מוצריםמחשבון
מחשבון מחיריםמחשבון