תאריך העלאה: קטגוריה: בנייה קלה לקוח: הרחבות האור הגנוז מרון בניה ירוקה

בניה ירוקה מהי בניה ירוקה? 
בניה ירוקה זוהי שיטת בניה מיוחדת אשר מושתת על עקרונות לשמירה על איכות הסביבה. עקרונות אלו באים לידי ביטוי החל משלב התכנון של המבנה המיועד, דרך שלב הביצוע וכן בתפעול ותחזוק המבנה לאחר אכלוסו. בשיטה זו נלקחים כל בחשבון כל האספקטים הקשורים לאיכות הסביבה ושמירה על זאת על מנת ליצור סביבת מגורים בריאה המתבטאת ברמת איכות חיים גבוהה. בין העקרונות המרכזיים של הבניה הירוקה הם:
 
בניה בריאה בה נעשה שימוש בחומרים שאינם פוגעים באדם ומשמרת משאבים טבעיים, בניה אקולוגית הפוגעת באופן מינימאלי בסביבה הטבעית, בניה החוסכת בצריכה המנצלת אנרגיה באופן מקסימאלי ע"י שימוש באנרגיה סולארית וחוסכת במים ע"י שימור ומחזור וכן בבניה אקלימית הלוקחת בחשבון את האקלים באזור בו ממוקם המבנה ומשפרת את איכות האוויר בבית ובסביבה החיצונית לו. שמירה על עקרונות אלה עשויים לפעול לרווחת האדם והסביבה בטווח הארוך, כך שבסופו של דבר העלות היקרות יחסית של בנייה בשיטה זו משתלמת.

 בניה ירוקה - תכנון

בשלב הראשון יש לתכנן את הבית בצורה היעילה ביותר שתסייע בהשגת המטרות הבניה, התכנון כולל:
תכנון לטווח ארוך – הבנייה הירוקה היא "ריצה למרחקים ארוכים", היא נועדה ליצור סביבת מגורים נוחה, זולה המשפרת את רמת איכות החיים למשך שנים ארוכות, הן למתגוררים בבית והן לדורות הבאים אחריו. הלכך בניגוד לבנייה סטנדרטית שאינה פועלת על פי ראיית טווח ארוכה בכל האספקטים, הבניה הירוקה מתייחסת לכך החל משלב התכנון של כל האלמנטים הקשורים לבניה.
 
תכנון לפי הצרכים של המשתמש והסביבה – התכנון בבנייה הירוקה ממוקד משתמש מתוך הבנה של צרכיו ובחינה כיצד לתכנן את בניית המבנה בצורה כזאת שהמתגורר בו יפיק ממנו תועלות רבות לצרכיו האישיים. כמו כן התכנון כולו מתחשב בסביבה, זאת על מנת לשמור על איכות הסביבה וליצור סביבת מגורים עם רמת איכות חיים גבוהה לשביעות רצונם של הגרים בסביבה.
 
תכנון אקלימי – יש להתאים את תנאי מזג האוויר למבנה המיועד תוך כדי ניצול מירבי של השמש ומשטר הרוחות. כלומר, לאחר בדיקה של הכיוונים מהם חודרת השמש נוכל למקם את הפתחים ואת גודלם כך שנפיק יותר חום מהשמש בחודשי החורף הקרים ונהיה מוגנים בצל בחודשי הקיץ החמים. מעבר לכך, שימוש בתאורה טבעית ישנה השפעה טובה יותר עלינו והיא תורמת לבריאות הגוף והתפוקה שלנו. כמו כן, יש לבחון את משטר הרוחות באזור על מנת לתכנן הפתחים, החלונות, מרפסות, פאטיו ועוד אלמנטים בבית המושפעים מהרוח.
 
חומרים – בחירת חומרים מתאימים היא חלק בסיסי וחשוב בתהליך הבניה הירוקה. יש להשתמש בחומרים אשר יסייעו לחיזוק ההתנגדות התרמית על מנת שנוכל לבודד בצורה יעיה יותר את הגג, הקירות והחלונות. חיזוק זה יוביל גם לחסכון באנרגיה בה אנו משתמשים לשם קירור וחימום המבנה. כמו כן חשוב להשתמש בחומרים שאינם צורכים אנרגיה רבה ובחומרים שאינם מתכלים או כאלה הניתנים למחזור. דבר חשוב בבנייה הירוקה הוא איכות החומר, הבנייה מיועדת לשמור על איכות המבנה לטווח רחוק לכן יש להשתמש בחומרים עמידים לטווח ארוך אשר אינם דורשים תחזוקה רבה. כמובן, חשוב להשתמש בחומרים אשר אינם פולטים רעלים ומזהמים את האוויר.
 שימוש במערכות ומוצרים ירוקיםכיום ישנם מגוון מערכות ומוצרים ירוקים בהם ניתן להשתמש לשם יצירת המבנה הירוק "המושלם". ישנם מערכות יקרות יותר ויקרות פחות, אך עקב צבירת הפופולריות של הבניה הירוקה בשנים האחרונות והשימוש הגובר במערכות אלו העלויות יורדות. חשוב לבצע בדיקה לפני הרכישה של מערכות אלו, לא כל מערכת או מוצר אשר מציג את עצמו כ"ירוק" אכן תורם לסביבה. יש לוודא כי ההשפעה של המוצר אכן משמעותית פן תבזבזו כספים רבים על מוצר חסר תועלת. בין המערכות והמוצרים הירוקים הפופולריים והשימושיים ביותר הם:

מערכות מים

מערכות לטיהור מים אפורים מאפשרת אגירה ומחזור מים, כך שניתן להשתמש בהם באופן חוזר למטרות שונות כמו השקיית דשא וצמחייה ולחסוך כסף רב. כמו ניתן להתקין מסננים למניעת חדירת כלור שאינו בריא לגוף האדם וחסכנים אשר מקטינים את צריכת המים באופן משמעותי. כמו כן בידוד תרמי יעיל גם בצנרת המים תייעל יותר את שמירת חום המים ותחסוך לנו שימוש בזבוז חשמל רב.
 
מערכות חשמל 

מערכות תרמו סולריות לחימום מים, שימוש בנורות פלואורסנט חסכוניות ומאריכות חיים וכן הקמת מערכת תאורה חכמה המשתמשת בחיישנים לניטור התאורה בפנים הבית ומחוץ, כך שהתאורה מופעלת רק כשיש נוכחות של אדם בחדר.
 
מערכות אוורור ומיזוג אוויר
 
השוק מציע היום מגוון מערכות מיזוג אוויר מתקדמות וחשוב להשתמש במערכות ידידותיות לסביבה וחסכניות באנרגיה בעלות דירוג אנרגטי A. באופן דומה למערכת התאורה ניתן להשתמש במערכת חכמה המשתמשת בחיישנים המפקחים על אמצעי האוורור וההצללה בבית. ניתן להשתמש במערכות אוורור ופינוי עשן מהמטבח (בדומה למערכות האוורור שבמסעדות) לשם שיפור איכות האוויר בבית. כמו כן, ניתן להשתמש במערכת לסינון חלקיקים לשם הפחתה של חלקיקי המיקרו (חלקיקי גס מרחף) אשר פוגעים בדרכי הנשימה.
 
מערכת יעילה במיוחד היא מערכת מיזוג אוויר וחימום המנצלת את חום האדמה. מערכת זאת פועלת באמצעות משאבות חום אשר מעבירות את החום היציב השורר מתחת לאדמה אל הבית בעונת החורף ובקיץ הן מבצעות פעולה הפוכה כשהן מעבירות את החום מהבית אל האדמה הקרה. בחורף מומלץ להשתמש במערכת חימום תת רצפתי (כתחליף לאח המבוססת על עץ המזהם את האוויר) המבוססת על חימום מים המתמקדת בחימום האזור הנדרש, מערכת זאת חסכונית יותר ואינה מזהמת את האוויר כלל.
 תקן בניה ירוקהתו תקן ירוק מטרתו להצביע על כך כי החומר או המערכת אכן עומדת בסטנדרטים של עקרונות הבנייה הירוקה. כלומר, שייצור החומר/מוצר ופעולתו אינה פוגעת באיכות הסביבה ונעשו פעולות מקסימליות על מנת למזער את הפגיעה בה.
 
 
תו התקן הירוק הישראלי 5281 נקבע על ידי מכון התקנים הישראלי בשיתוף המשרד להגנת הסביבה והוא היחיד אשר מוסמך לכך. הקשר לבניה ירוקה: התקן מגדיר מהם הפרמטרים ההופכים מבנה לירוק כשזה כולל בנייני מגורים, משרדים ומוסדות ציבוריים.
 יתרונות הבניה הירוקה
שמירה על איכות הסביבה

הוצאות תפעול ותחזוקה נמוכות

נוחות ואיכות חיים ברמה הגבוהה ביותר

חסכון משמעותי באנרגיית חשמל ובמים המתבטא בחסכון של מאות שקלים בחודש

בעקבות הנ"ל עלייה ברמת הסחירות של המבנה

בריאות – ישנו קשר ישיר בין בית ירוק להפחתה במחלות כרוניות שונות

תוצאות לטווח ארוך – שמירה על הסביבה גם לאורך שנים, גם לדורות הבאים

תכנון אקלימי נכון משפיע לטובה על גופנו ומגדיל את יעילותנו ותפוקתנו היומיומית.

מחשבון מוצריםמחשבון
מחשבון מחיריםמחשבון